Makrome Sanatı ile Kristal Taşların Sihirli Şifası: Sinay Kalkan

  • on Aralık 20, 2020
  • 90 Views

Suna Baykam: Sosyete Art’a hoş geldiniz Sinay Kalkan. Kristal taşların şifasından ve onlara ilgi duymaya başlamanızdan bahsedelim. Takı tasarımı yapmaya nasıl ve neden başladınız?

Sinay Kalkan: Yıllarca makrome sanatına ilgi duydum ancak başlayacak vakti 2017 senesinde bulabildim.

Sinay Kalkan: Öğrenme sürecim birkaç ay sürdü

Sinay Kalkan: Ancak seri üretim haline geçtiğimde beni Bi girdap misali içine çekti çünkü klasik makrome modellerinin dışında daha uç tasarımlar yapılabilmesi ve yaratımın sonsuz süreci beni çok heyecanlandırmıştı

Sinay Kalkan: O süreç içerisinde doğal taşlar ile haşir neşirken aslında birçok sağlık problemimin yavaşça Yok olduğunu gördükçe kristaller in şifasından emin oldum

Sinay Kalkan: Son 2 senedir daha çok minerallerin bizler ve yeryüzü üzerindeki mucizevi etkileri dikkatimi çekiyor ve bu konuda daha derin bilgi sahibi olmaya çalışıyorum.

Suna Baykam: Makrome sanatını bizlere anlatır mısınız?

Sinay Kalkan: Aslında dışarıdan çalışma halini ve o tek tek minik düğümlerle saatlerce dokunmasını izleyenler deli işi diyor. Bence ise meditasyon.

Suna Baykam: Sanatın içinde de meditasyon var zaten:)

Sinay Kalkan: Kesinlikle özellikle de kristaller le birleştiğinde başka bir portal açılıyor resmen

Suna Baykam: Taşların işlenmesi nasıl oluyor? Tasarımlarınız nasıl hayata geçiyor? Kimler ilgileniyor en çok? Şifa veren bu kristal taşlar nasıl ve neye göre satın alınmalı?

Sinay Kalkan: Doğada amorf (kayaç) halde bulunan kristaller ustaları tarafından önce tamburlanıp sonra kabaşon makinasında tek tek elle işlenirler. Piyasada maalesef çokça emitasyon taş bulunuyor ve bazen açıkçası ben bile ayırt edemiyorum.

Suna Baykam: Türkiye’de nerelerde bulunuyor bu amorflar?

Sinay Kalkan: Türkiye her konuda olduğu gibi yer altı zenginliği olarak da paha biçilemez sadece Anadolu’da bulunan diaspor kristali vardır mesela zultanit adı ile bilinir Muğla Milas ta vardır sadece Anadolu elması derler yurtdışında. Mor yaşim vardır sadece Anadolu’da bulunan… Onun dışında çok az mineral vardır Anadolu’da bulunmayan larimar gibi endemik türlerden. Ankara ve Karadeniz’de dünyanın en renkli akikleri çıkartılır. Bulunduğum bölge Muğla.. Bu yaz deniz kenarı ve dere yataklarından kaplan gözü onix kuvars türleri rodokrozit ve topaz buldum çeşitlilik konusunda çok şanslıyız

Sinay Kalkan: Kabaşon taşı warp yöntemiyle mumlu ip örgünün içine sıkıştırıyoruz sonra modelleme ve üretim aynı anda oluyor benim açımdan. El örgüsü gibi tek tek düğümleme sistemi ile üretiliyor.

 En çok da arkadaşlarıma özel tasarım yapmayı seviyorum onların zevklerini ve doktrinlerini birebir bildiğim zaman tam ihtiyaçları olan tasam ve kristali üretmiş oluyorum. Ve evet itiraf ediyorum arkadaşlarımı bu konuda denek olarak kullandım böylelikle kristaller in bildiğimiz özellikleri dışında her bünyeye farklı etkileri olduğunu saptadım. Tabi olumlu gelişmeler her biri. Mesela topraklama enerjisi olan bir taşı arkadaşıma verdiğimde maddi açıdan şans getirmişti hâlbuki öyle bir özelliği ön plana çıkmaz. Kendi migren sorunumu kırmızı jasper ile çözmüştüm. Ancak ağrılara iyi gelen taşlar kaplan gözü labradorit gibi farklı türlerdir. Yani diyeceğim o ki bırakın taş sizi seçsin. O kendi yolunu bilir.

Sinay Kalkan: Mineraller evrenin DNA’larıdır.

Sinay Kalkan: Bize kâinatın sonsuz şifasını ve enerjisini iletirler. Doğru kullanmak bize iyi geleni tercih etmek en doğrusudur. Bazı taşlar kimine iyi gelmeye de bilir. Mesela kırmızı akik (karnelyan) yüksek tansiyon hastalarına verilmez. Kyanit koç burcuna çok iyi gelmez gibi birkaç örnek vardır

Sinay Kalkan: Aslında en doğrusu deneyimleyerek doğru taşı bulmaktır.

Sinay Kalkan: Neden makrome ve doğal taş diye sorarsanız bilindiği üzere taşlarımız belli aralıklarla temizlenmeye ihtiyaç duyar. Akarsu ya da toprağa gömmek gibi. Metal objeler ile üretilen takılarda oksitlenme meydana gelir ve zaman içinde bozulma gösterir. Mumlu ip ise yıllarca dayanır ve takılarımızı uyurken bile rahatlıkla kullanılabilir kılar.

Sinay Kalkan: Bu şifaya hepimizin ihtiyacı var hayvanlar üzerinde bile oldukça olumlu sonuçlar elde ettik. Bu engin şifa dünyasını hepinize tavsiye ediyorum.

Suna Baykam: Sinay Hanım şimdilik sonuna geldiğimiz röportajımızın altına bana göndermiş olduğunuz bu kristal şifalı taşların bilgilerini yazıyorum. Keyif verdiniz. Teşekkürler.

AKİK (AGAT) AGATE

* Gerginliği ve stresi alır * Canlılık ve iyimserlik verir *Sosyalleştirir *Boğa burcunun taşıdır *Nazara karşı etkilidir. *Tehlikelerden korur. *Denge ve uyum enerjisi verir. *Düşük tansiyonu dengeler.

     -Yosunlu akik: Yeryüzü enerji alanındaki girdapları dengeler, Siyah ley hatlarının olumsuz etkilerini ortadan kaldırır. * olumsuzluklardan korur. * İnsonmia ya iyi gelir *Stresi engeller *Topraklama sağlar.

           AMAZONİT    (AMAZONITE)

*Amazon kadınlarının kudret taşıdır. * Yatıştırıcı uyum enerjisi ve cesaret gücü verir. *Hakikat ve doğruluğu temsil eder. *Kişiler ve çiftler arası uyumu sağlar. *Negatif enerjiyi etkisiz hale getirir.*İletişim becerisini arttırır. *Stresi alır

             AMETİST (AMETHYST)

*Enerji, mutluluk, huzur ve canlılık verir. *Negatif enerjiyi emer ve pozitivize eder. *Güçlü bir koruyucudur. *Sukunet, Denge, Barış enerjisini çeker. *Bağımlılıklardan kurtulmaya yardımcıdır. *Sarhoşluğu engellediği bilinir, Bedensel denge sağlar.

             AMMONİT (AMMONITE FOSSIL)

*Güçlü çakra temizliği ve Topraklama enerjisine sahiptir. *Yaşama sevinci, Hayat enerjisi, Canlılık ve istikrar sağlar. *Aurayı güçlendirir. *Bilinci açar,Odaklanma sağlar. *Kişisel uyanış ve farkındalığın artmasını sağlar. *Bereket ve iyi şans getirir.

            AVENTURİN (AVENTURINE)

*Sans, Başarı, Refah ve Zenginliği çeker. Fırsat taşı olarak da bilinir. *Mizah yeteneği ve ilham verir. *Elekrtomanyetik kirliliği etkisizlerştirir. *Mutluluk verir. *Fiziksel gücü ve Zindeliği arttırır. *Hücrelerin yenilenmesini sağlar, Gençlik verir. *Sabır, Yaratıcılık ve Huzur verir. *Kötü alışkanlıklar ve aşırı yeme gibi davranışları engeller.

            AYTAŞI ( MOONSTONE)

*Duygusal dengeyi sağlar,egoyu dengeler. *Ruhsal saflığı güçlendirir. *Umutları ve hayalleri teşvik eder. *Duygusal gerilimden kurtulmaya yardımcıdır. *PSM sendromuna çok iyi gelmektedir. *İştahı dengeler, oburluğa karşı etkilidir. *Zihin açıklığı verir. *Uykusuzluğa iyi gelir,güzel rüyalar görmeyi sağlar. * Gezginlere uğur getirdiği bilinir.

           ÇEROİT ( CHAROITE/LAVANDERITE )

*dönüşüm taşıdır. *Negatif enerjiyi pozitife, hastalıkları şifaya, kötülükleri iyiliğe dönüştürür. *Aurayı temizler *Sevgi enerjisini uyandırır. *İçgörü yeteneği verir. *Aklı netleştirir. *Olumsuzluklardan korunmaya ve hayatımızdan çıkarmaya yardımcı olur. *Yaratıcılığı arttırır. *Migrenve kramplı ağrılara iyi gelir.

           DUMANLI KUVARS (SMOKY QUARTZ)

*Kainatın enerjisini bize iletir. *An’ a odaklanmayı sağlar. *Rüyaları berraklaştırır. *Negatif enerjiyi Pozititvize eder. *Gerginlik,korku,panik ve kızgınlığı huzur ve neşeye dönüştürür. *Radyoaktif ve Elektromanyetik alanların zararlarından korur. Başarıyı sembolize eder. *İyimserlik verir.

           FLORİT (FLUORITE)

*Yetenekleri ortaya çıkarır, Bilinci genişletir, Odaklanma sağlar. *Bilgeliği derinleştirir. *Ruhsal uyanış ve açık bir iletişim sağlar. *Yaratıcılık ve İlham kaynağıdır. *Karmaşık düşünceleri tutarlı hale getirir. *Sezgileri güçlendirir. *Beyin fonksiyonlarını uyarır. *Aurayı güçlendirir.

          HEMATİT (HEMATITE)

*Kararlılık sağlar. *Zihni uyarır ve hafızayı güçlendirir. *Çakraları hizalar. *Cesaret, Özgüven ve Zeka kıvraklığı verir. *Konsantrasyonu güçlendirir. *Yaşam enerjisi ve Motivasyon sağlar. *Stresi yener. *Bedendeki olumsuz enerjileri temizler. *Başkalarından gelen negatif enerjilerden korur. *Beden meridyenlerini dengeler.

           JASPER (JASPER)

*Kutsal ve güçlü bir koruma tılsımıdır. *Şifa, Koruma ve güçlü titreşimler yayar. *Yoğun topraklayıcı, Dengeliyici, Yatıştırıcı etkiye sahiptir. *Güçlü ve Sağlıklı hissettirir. *Fiziksel gücü ve direnci arttırır. *Manevi ve fiziksel koruma sağlar. *Tüm çakraları hizalar. *Sakinleştirir, Yatıştırır. *Yaratıcılığı ve hayal gücünü arttırır.

           KAN TAŞI (HELIOTROPE)

*Vucudu arındırır ve detoksifiye eder. *Negatifi topraklar *Cesateri arttırır. *Arındırıcıdır. *Kanı temizler *Kehanet için kullanılmıştır, Mistik ve Sihirli güçleri olduğuna inanılmıştır. *Sezgileri ve Yaratıcılığı arttırır. *Aurayı temizler, Kök çakrayı uyarır. *Zihin karışıklığını giderir.

           KAPLAN GÖZÜ  (TIGER EYE QUARTZ)

*Şans, Bereket, Bağımsızlık ve Cesareti sembolize eder. *Özgüveni kuvvetlendirir. *Yaşam gücü, Canlılık ve Dayanıklılık verir. *Bilinçaltını temizler. *Büyü ve nazardan korur. *Pozitif enerji verir. *Kötü niyetli insanlara karşı korur. *Zihinsel fonksiyonları dengeler. *Cinsel problemlere iyi gelir. *Kök çakrayı dengeler.

           KEDİ GÖZÜ KUVARS / KRİZOBERİL (CAT’S EYE QUARTZ)

*Hoşgörü, İyilik, Gurur ve uyumu sembolize eder. *İyi şans getirir, Nazarden ve kazalardan korur. *Zenginlik ve refahı çeker. *Bilgeliği ve zekayı geliştirir. *İçgüdü ve sezgileri uyarır, Farkındalık verir. Telepati yeteneği ve vizyonu netleştirmede yardımcıdır. *Hayal gücü ve Yaratıcılığı arttırır.

           KRİSTAL KUVARS ( CRYSTAL QUARTZ)

*En güçlü şifa taşıdır, Kainatın sonsuz gücünü temsil eder. Metafiziksel anlamda Kuvvetin ve Gizli gücün sembolüdür. *Doğanın ve kainatın enerjisini içinden geçirip iletir. * 7 çakrayı dengeler. *Radyasyonu toplar. *Duygusal dengeliyicidir. *Beyin fonksiyonlarını uyarır. *Negatif enerjiyi Pozitife çevirir. *Görüntüleri ve sesleri kaydetme özelliği vardır.

           LABRADORİT (LABRADORITE)

*Psişik yetenekleri, Sezgileri ve Farkındalığı arttırır. *Şifacılar ve Şamanlar tarafından kullanılmıştır. *Astral seyahate çıkmayı, Öte alemde kontrol sağlamayı, Kötü rüyaları engellemeyi sağlar. *Aurada kalkan oluşturarak koruma sağlar. Güçlü bir ağrı kesicidir.

            LAPİS (LAPIS LAZULI)

*Koruma sağlar, Nazara karşı tılsım olarak kullanılmıştır. Işığı, Bilgeliği, İç huzuru,Onuru, Bilgeliği, Gerçeği, Ruhu ve Vizyonu temsil eder. *Stresi azaltır, Huzur ve dinginlik verir. *Pisisşik yetenekleri destekler. *Ruhsal gücü arttırır. *Psişik saldırıları engeller. *Odaklanma ve kararlılık sağlar.

           LARİMAR (LARIMAR)

*Suyun Gücünü ve Ruhunu sembolize eder, Suyun canlılığını ve ferahlığını verir. *Mutluluk ve huzur sağlar. *Strese iyi gelir, Bedeni gevşetir. Sukünet verir. *Üretken ve yapıcı duyguları canlandırır. *Sezgileri arttırır, Bilgelik, Keşif ve evrenin daha net anlaşılmasını sağlar. *Psişik güçlerin gelişmesine yardımcı olur. *Şans getirir. *Huzur verir. *İletişimi güçlendirir.

          MALAKİT (MALACHITE)

*Kişisel Gelişim ve ruhun bolluğunu temsil eder. *Manevi zenginlik, İstikrar, İlerleme ve Güç verir. *Neşe taşıdır. *Sakinleştirir. *Uykusuzluğa iyi gelir. *Oldukça kuvvetli metafiziksel güçleri olan malakit ”Dönüşüm taşı” olarak da bilnir. *Derinlemesine temizlik, Şifa ve Pozitif dönüşüm sağlar. *Duygusal, Ruhsal ve Zihinsel olgunlaşma sağlar. *Cesaret verir.

           MERCAN (CORAL)

*Kutsal ve mistik özelliklere sahiptir. *Ferahlık, Huzur ve enerji verir. *Derin aşkı ve Sevgiyi sembolize eder. *Manevi yükselişi destekler. *Özgüveni arttırır. *Hayatınıza Başarıyı çeker. *Sezgileri ve Hayal gücünü arttırır. *Kötü büyülere karşı korur. *Nazara karşı etkilidir. *Zeka kıvraklığı verir, Hafızayı kuvvetlendirir. *Hormonları dengeler.

           NECEF/DAĞ KRİSTALİ (CRYSTAL QUARTZ)

*Ruhsal ve fiziksel olarak her derde deva Mucizevi bir taştır. *Sonsuz şans taşı olarak da bilinir. *Her türlü negatif enerjiyi içersinde hapseder. *Bedeni ve Zihni korur. *Ferahlık huzur ve Neşe verir, Canlandırır. *Kıvrak zeka verir, Odaklanmayı arttırır. *Toksinlerin atılmasında yardımcı. *Radyasyonu emer.

           OBSİDYEN (OBSIDIAN)

*Güçlü bir topraklıyıcıdır, Vucuttaki elektriği atarak rahatlama sağlar. *Destekleyici ve koruyucur. *Dışarıdan gelen negatif enerjiye karşı kalkan görevi görür. *Stresi yokeder, Aşırı heyecanı engeller. *Zararlı maddelerin vucuda verdiği zararı azaltır. Toksinlerin atılmasını sağlar.

            ONİKS (ONYX)

*Titreşim enerjileri tamamen iyi ve kötü, olumsuzluk ve pozitif denge kurma üzerine çalışır. *Tüm olumsuz duygu ve düşünceden kurtarır. *Duygusal ve fiziksel güç verir. *Manevi Şifa, Odaklanma ve İrade gücü verir. *Psişik saldırılardan korur. *Nazara karşı etkilidir. *Şans getirir. *Bağımşlılıklardan kurtulmaya yardımcı olur.

            OPAL (OPAL)

*Hayatımıza Refah, Şans ve Bolluk getirir. *Kozmik bilinci arttırır. *Mistik ve pisişik vizyonu güçlendirir. *İlham verir ve Yaratıcılığı arttırır. *Koruma sağlar, Negatif enerjileri ortadan kaldırır. *Ruhsal gelişimi destekler. *İçinizdeki potansiyeli görmenizi sağlar. *Motivasyonu güçlendirir, Başarı sağlar. *Sevgi,Umut, Şevkat ve Özgürlüğü, Bağımsızlığı temsil eder.

            PEMBE KUVARS (PINK QUARTZ/ROSE QUARTZ)

*Aşk, Sevgi ve Güzelliğin sembolüdür. *Vücuttakinegatif elektriği temizler, tüm olumsuzluklardan arındırır. *Kalbi rahatlatır, Yatıştırır. *Uyarıcı, Harekete geçirici enerjisi vardır. *Hayatı sevmenizi ve keyif almanızı sağlar. *İç barış ve huzuru destekler. *Duygusal dengeliyicidir. *Öfke ve kıskançlık duygularını yok eder.

            RODOKROZİT (RHODOCHROSITE)

*Şifa ve Mutluluk tılsımıdır. *Huzur ve Yenilenme getirir. *Kalbi ve Ruhu rahatlatır. Neşe, Hafiflik hissi ve Enerji verir. *İçimizde bulunan gücü açığa çıkarır. *Auradaki tıkanıklıklara iyi gelir. *İçinizdeki tüm negatif enerjileri serbest bırakır. *Daha yüksek bir bilinç seviyesi verir.

            RODONİT (RHODONITE)

*Neşe, Keyif, Mutluluk ve Aşk taşıdır. *Mükemmel bir duygusal dengeliyicidir. *Travmatik durumlarda sakinleştirir. *Kilo vermede yardımcıdır. *Vucutta detoks etkisi yapar. *duygusal güçlenme sağlar, Fiziksel ve Ruhsal canlılığı arttırır. *Ruh eşini bulmada yardımcı olur, Kısmeti açar. *Kabuslardan korur. *Ortamda farkedilmenizi sağlar.

            RUTİL KUVARS (RUTILETED QUARTZ)

*Her türlü enerji için etkili bir bütünleştiricidir. *Enerjisi çok yüksek bir kristaldir. *Telepatik yetenekleri güçlendirir ve sezgileri uyarır. *Kainatın sonsuz ve gizli gücünü temsil eder. *Melekler ve ruhsal alemin yol göstericileriyle kontak kurmanızı sağlar. *Aurayı temizler ve enerji alanını güçlendirir. *Aşkı ve Yaşama gücünü sembolize eder.

           SEDEF (MOTHER OF PEARL)

*Şans, Mutluluk, Başarı ve Para taşıdır. *Yaratıcılık, İlham ve sezgisel yetenekleri arttırır. *Bebekleri ve çocukları kötülüklerden korur. *Hastalıkların iyileşmesi ve vucuttaki yaraların kapanmasına yardımcıdır. *İç huzur verir, Dinginlik sağlar. *Olumsuz enerjiyi olumluya çevirir. *Cilt problemleri ve Kemiklere iyi gelir.

           SELENİT (SELENITE)

*Durgun ve Negatif enerjiyi vücuttan hızlıca atar, tüm enerji tıkanıklıklarını gideren, Sıvı  ve Enerji akışını sağlayan Şifa dolu bir taştır. *Tüm çakraları temizler, Dengeler, Aktive  eder. *Rahatlık ve ferahlık verir, Ruhsal rahatlama sağlar, Sakinleştirir. *Zihinsel berraklık sağlar. *Dışardan gelen tüm negatif enerjilerden korur.

           SİTRİN (CITRINE)

*Bolluk, Cömertlik, Zenginlik ve Refahı hayatınıza çeker. *Evrenin güçleriyle bağlantı kurmayı ve yaşamınızdaki tüm olumsuzluklardan kurtaracak Mistik özelliklere sahiptir. *Sıcaklık ve Neşe verir. *Negatif enerjiyi Pozitivize eder. *Özgüven verir. *Motivasyonu ve İyimserliği arttırır. *Yaratıcılık verir *Maddi zenginliği hayatınıza çeker.

           TİTANYUM AURA KUVARS (TITANIUM AURA QUARTZ)

*Bedendeki tüm enerji merkezlerini harekete geçirir. *Hayat enerjisini, Coşku ve Hazzı ortaya çıkarır. *Kişiyi olumsuzluklardan uzak tutar. İlişkilerin Canlı ve Uyumlu  Olmasını sağlar. *Geçmişten gelen pişmanlık ve kederi uzak tutar. *Bedene ve ortama Şifa enerjisi yayar. *Evrensel aşk farkındalığını uyarır.

          TURKUAZ (TURQUOISE)

*Şans ve Uğur taşıdır. *Nazardan korur. *Sağlık, Mutluluk ve Refah getirir. *Güçlü bir koruma taşıdır. *Çakraları dengeler, *Anlayış ve Bilgelik verir, Nezaket ve güveni teşvik eder. *Kendini affetmeyi ve kabullenmeyi kolaylaştırır. *Yorgunluk, Umutsuzluk ve Panik atağa iyi gelir. Başarıyı size çeker.

          UNAKİT (UNAKITE)

*Denge ve Uyum Taşıdır. *Sevgi, Masumiyet ve büyümeyi sembolize eder. *Psişik vizyonunuzu açarak Görü yeteneğini açığa çıkarır. *Stresi azaltır. *Üçüncü göz çakrasını harekete geçirir. *Ruhsal gelişimi destekler, Duygusal dengelenme sağlar. * Öz sevgi ve Şevkati teşvik eder.  *Organların sistematik bir biçimde çalışmasını sağlar. *Negatif enerjiyi yok eder.

          YAKUT (RUBY)

*Negatif enerjiyi ve Psişik saldırıları engeller. *Yaratıcılığı teşvik eder ve Farkındalığı arttırır. *Pozitif rüyalar görmenizi sağlar. *Epifiz bezini uyarır. *Tutku, Koruma ve Refah Tılsımıdır. *Özgürlük, Cesaret, liderlik ve Mutluluğu temsil eder. *Enerji seviyesi yüksektir, Özgüven verir. *İyi talih ve Şansı hayatınıza çeker. *Sadakatin sembolüdür.

         YEŞİM (JADE)

*Manevi dünyaya erişimi, Rituel bilgilere kolaylıkla ulaşmayı sağlar. Rüyaların anlaşmasını sağlar. *Yoğun şifa enerjisi yayar. *Kişiyi olumsuzluklardan korur. *Mutluluk verir. *Bolluk, Asalet, Bilgelik, Adalet, Şevkat ve mütevazılığı temsil eder. *Gençleştirici etkisi vardır. *Uyum enerjisini destekler.

          YILDIZ TAŞI (BLUE SUN SITARA)

*Aşk ve neşe taşı olarak bilinir, Şans getirir, Kısmetinizi açar. *Yaratıcılığı arttırır. *Mutluluk verir ve olumlu düşünmeyi deştekler. *Cesaret ve Neşe enerjisi yayar. yüksek bir enerji gücü vardır. *Açık yürekliliği sembolize eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Manşet Haberler ...