Mister No Revolution

  • on Mart 8, 2021
  • 137 Views

Sergio Bonelli Editore’nin ülkemizde Lal Kitap tarafından yayımlanan Mister No Revolution serisi, Jerry Drake’in resmi biyografisinde yazdığından 25 yıl sonra dünyaya gelmiş olsa ne olurdu üzerine kurgulanmış bir çizgiroman.

Orijinal hikayede Mister No İkinci Dünya Savaşı’ndan dönen bir anti kahramandır. Uygar dünyadan kaçıp Brezilya’nın Manaus kentine yerleşmiş, 50’li yıllarda geçen maceraları ile çizgiromanda yepyeni bir tür olmuştur.

Mister No Revolution’da ise Mister No, 1947’de doğmuş, Nazi faşizminden kurtulmuş özgürlük rüzgarları esen bir dünyada, 60’lı yılların sonunda New York’lu bir genç adam olarak karşımıza çıkmaktadır.

Michele Masiero’nun senaryosu ve Matteo Cremona ile Alessio Avallone’nin çizgileriyle tamamı renkli kitap, 65 sayfa ve birinci sınıf parlak kuşe kağıda basılı olarak, kapak illüstrasyonları ile de ön plana çıkıyor. İki ayda bir yayımlanan serinin 5. kitaba adını veren Rolling Stones’un “Gimme Shelter” parçasının hikayesi de gene bu beşinci kitabın giriş yazısında anlatılıyor. Ayrıca yine bu sayıda Mister No’nun kadim dostu SS lakaplı Otto Kruger ile tanışması da hayli ilgi çekici.

İleride koleksiyon değeri olacak bir seri olacağından da eminim. Hala almayanlar varsa ve 1968’lerin San Fransisco’suna da bir yolculuk yapmak isterseniz, bayinizden ısrarla isteyebilirsiniz.

Article Categories:
ARŞİV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Manşet Haberler ...