KENDİNİ ÖZGÜR BIRAK

  • on Mart 11, 2021
  • 64 Views

Suna Baykam Blog.

İnsanlara ihtiyaç duymadan yaşamayı öğrenmek lazım. Her zaman başınızın üstünüzden geçen bulut gibi ve gökyüzünde süzülen kuşlar gibi sizi takip etmeleri hoşunuza gider miydi? Düşünün ki aynı dili konuşuyorsunuz, aynı evde yaşıyorsunuz, aynı yemeği yiyorsunuz ve aynı telefonda karşılıklı haberleşiyorsunuz. Bu bir yerde başka yaşanacak zamanların kapalı kapısı değil mi? Deriz ya kendime vakit ayıramıyorum veya çok çalışıyorum zamanım yok kendimle ilgilenecek diye işte bu yüzden. Herkesin kendi karakteri olabilir ama günlük yaşamlarda genelde mecbur olduğumuz sorumluluklarımızla geçiyor çoğu saatler. Aynı kişiler ile dönen koca bir evren. Farkında olsanız da diğer yabancı insanlardan sevdiklerim adı altında bir koca aileye üyeyiz hepsi bu. Gerek iş ortamı gerekse yaşam alanı olanı olarak düzen ve kapalı bir kısır döngünün içindeyiz. Özgürleşmek için çaba sarf etmek lazım değil mi?

Evet, özgürlük… Nedir ve ne olmalı? Kendi özgürlüğünüzün sınırı başkasına karışmadan daha rahat düşüneceğiniz ve daha rahat hareket edeceğiniz adeta kuşlar misali bir bütünün parçası olup ama kendi kanatlarınızla uçacağınız bir dünya var. Dünya böyle bir birlik zaten. Uyanışa geçtikten sonra özünüzle barışıp kendinizi yapılandıracağınız bir yol aslında. Evrenin yasası açık ve net. Yaşa ve öl. Tutsak fikirler, aşırı elde etme hırsı, kin, nefret, kıskançlık ve bilumum böyle içinizi tırmalayan fikirler özgürlükten uzak olduğunuzu ve girdaptan kurtulamayacağınızın sinyali. Aksine anlaşan ve aynı frekansta olan dostlar için eski anıların değeri ile güzel günlerin geleceği kesindir. Sevgi frekansı dünyada gerçektir. Buna rağmen tek ruh olarak menfaat gözetmeden yaşayabilmek meziyettir bence. Özgür fikirler ile yol alınırsa zaten herkes bu yolda kendi tercihini söyleyecektir ve istediği kadar sizinle yol alacaktır. Herkesi bitiş noktasına taşımak mümkün değildir.

En baştaki fikre dönersek; aynı dili konuşsak da kendi fikrimizi susmadan beyan etmeliyiz. Farklı düşünmek bir çatışma yaratmamalı. Sonuca ulaşmanın pozitif yolu özümüzden geçer. Birbirini tanımanın yolu alışmak olmamalı. Hayat uzun bir yol. Bu yolda rehber olabilmek lazım. Her şeye ‘evet’ denmez. Aynı gökyüzü altında değişik insanlar olduğumuzu bilmeliyiz de. Bu farkındalık ile yürürseniz kimseyi kırmadan büyük bir amaca hizmet eder kendinizi geliştirirsiniz. Çünkü bir bebek doğduğunda tüm aile birden ilgisini ona gösterir fakat o ayrı bir insan olacaktır bir gün fikri hür vicdanı hür. Bunu unutuyoruz. Başkalarının fikrini önemsemiyorum diyerek değil de benim başka bir diyeceğim daha var diyerek bakmalıyız. Herkesin görevleri vardır ve bu oyunlar bitmez. Dünya sınırları içerisinde herkesi doğru yere yerleştirirseniz ne kavga çıkar ne de isyan.

Siz siz olun küçük bir çember içerisinde sıkışmaktan mutlu olmak ve düzeni kural zannederek yaşamaktansa dünyanızın bir gün biteceğini bilerek arkanızda bıraktıklarınızı da düşünün. Her yer özgürlük ve her yer sizin aslında. Bakın ve görün artık.

Article Categories:
BLOG · Kültür

Comments

  • Suna hanim yazinizi begendim, düşünceleri sorgulayabilmek , varsayımlar üretebilmek oldukça ihtiyacımız olan şey, oysa su sıralar ne kadar az yapıyoruz , bloglarinizi takipteyim basarilar, kolay gelsin

    Muu Ce Mart 12, 2021 8:31 pm Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Manşet Haberler ...