Türk Sineması’nın Dünü Bugünü Yarını

  • on Ocak 28, 2022
  • 2356 Views

DURSUN GÜNEY / Senarist – Yönetmen – Oyuncu

      

Bildiğiniz üzeri Türk sineması Yeşilçam’dan bugüne kadar yüzlerce sinema yapıldı. Yeşilçam’daki tek unsur parasızlık ve yokluk içinde en iyisini yapmaya çalışmaktadır.

Ana tema ise zengin kız, fakir oğlan ve klasik aşk filmleri…

Bazı hikayelerde aile; toplumun nasıl birlikte olduğunu bize gösterdi o zamanlar aile değeri vardı. Hep birlikte bir şeyleri başarmak onlara destek olmaktı.

Bir nesil böyle büyüdü gelişti anne ve babaya karşı saygı sevgi beslendi. Büyüklere saygı küçüklere de sevgi vardı.

Yeşilçam ne kadarda teşekkür etsek de az kalır.

Gelelim günümüze;

2010 / 2022  bu zaman aralığında neler değişti ?

Değişen tek şey senaryo ve hikâyeler sanki birbirlerin benzeri haline geldi. Tabi bu durumda yapımcıların işine geliyordu.

Sadece oyuncular farklı konular sanki adeta birbirinin kopyası seyirci de merak içinde acaba ne gibi bir hikâye var diye sinemaya gider önce neler olabileceğini bilemez tabii ki de sahne başlayınca filmin ortasına doğru şaşkın baka kalır beyaz perdeye ben bunu daha önce seyrettim diye hayıflanır.

Burada kim kazanıyor? En önemli soru da bu işte. Yeşilçam’la hiç bir benzerliği yok? Sadece film yapıldı gösterildi bitti.

En korkuncu da bunu size belirtmek isterim.

Yabancı diziler ve filmler; mesela Dallas gündeme oturmuştu.

Herkes dizinin yayınlanacağı günü beklerdi acaba şu Ellen’e ne yapacak Jear diye ne gibi kötülük olacak Baby ve eşi buna ne diyecek diye merak halindeydi tüm Türkiye. Peki değişen ne oldu?

Dallas güzel bir dizi; insanlar halen günümüzde bu diziyi hatırlar ve konuşur şimdi bizim yaptığımız filmler neden bunca zaman geçse bile hatırlanmaz.

Burada tek şey kaliteli filmler ve diziler yapmak.

Tamam yapalım deriz ama kalite aynı, şekil aynı, fragman aynı. Seyirci iyi sinema ister, iyi dizi ister. Bu vazgeçilmez bir istektir insanoğluna göre… Neden yapımcılar olsun, senaristler olsun daha güzelini yapmak için çaba sarf etmiyorlar merak ediyorum.

Komedi filmleri yapılıyor; iyi güzel insanlarında gülmeye ihtiyacı var ama yaş sınırı gitgide düşüyor, bazen argo diyaloglar oluyor, sahne içinde bu da gelecek nesil içinde kötü bir olay oluyor.  Neden Kemal Sunal sadece bir argo kelimesi vardı herkes bilir ama tatlı şirin bir dille söylerdi kimse bunu kötü bir replik olarak algılamazdı.

Gelelim korku tarzı filmlere; Türkiye’de genel de üç harfliler üzerine kurulu bir hikâye yazılır, içinden üç harfliler geçmiş gibi oluyor seyredenlerin çıkışta herkes bir birine bakarak acaba kim bu diye sormadan edemez.

Sevgili okurlarım; ben bu konuya deyindim, siz gayet iyi anladınız sanırım. Bende şahsım adına kimseyi kırmak parçalamak gibi bir niyetim yoktur. Sadece neden iyi projeler ülkemizde olmasın Avrupa pazarına gitmesin ki sadece Arap yarım adasına mı satmak amaç?

O zaman biz neden Hollywood filmlerini satın allıyoruz ki?

Bunu birimize sormamız lazım. Hollywood kazansın diye mi alıyor ve gösteriyoruz sinemada veya sosyal dijital kanallarda?  Neden Türkiye kazanmasın?

Bilim çağındayız; herkes son teknoloji telefonlar bilgisayarlar kullanıyor, yakından takip ediyor ve daha iyisini almak kullanmak için bu çabayı neden boşa harcıyoruz?

Neden bilim kurgu filmleri ve dizileri proje haline getirmiyoruz? Bunu yapımcılara sunmuyoruz? Neden çok sebep var günümüzdeki iyi yapım firmaları bu tarz filmleri kabul etmiyorlar? Maliyeti yüksek görsel efektte iyi değiliz vs… Bunun gibi sözler duyuyorum, bu beni üzüyor. Yurt dışında bunun gibi yüzlerce yapım şirketi var, bu şirketler her zaman daha iyisini yapmak için rekabet halindeler.

Maalesef Türkiye’de bu yok; insanların duygularını görmezden gelirler, ayrı bir durum bu Türkiye’de .

Dramdan beslenir çoğu… Ne kadar dram filmi olursa o kadar izleyici kazanır. Sistem bu şekilde, zaten gündüz kuşak programları da buna benzer nitelikte ekrana bağlamak onların dertlerini bizlerin çekmesini sağlamak tek amaç bence budur.

Her şeyin en iyisini istemek sizlerin hakkı.

Saygılarımla

Article Categories:
Neler İzliyoruz · Sinema

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Manşet Haberler ...