Viyana’da melez bir baterist: Aleksandro Alcantara Mulaosmanovic

HABER: EYLÜL AŞKIN

Bugün Viyana’nın aktif lokal müzisyenlerinden biri olan, baterist Aleksandro Alcantara Mulaosmanovic ile birlikteyiz.

1) Müziğe olan ilgin nasıl başladı? Müzik alanında kariyer yapmaya karar verme sürecin nasıl oldu?

Müziğe olan ilgim 6-7 yaşlarımdayken başladı. 15-16 yaşlarında bir grup arkadaşım vardı ve bana dinlemem için Metallica ve Iron Maiden gibi grupların cdlerini verdiler. Sonra heves edip gitar çalmaya başladım ve 14 yaşımdayken basit olarak bir müzik grubu kurdum. Bu arada 16 yaşıma kadar aynı zamanda bateri çaldım. 16 yaşımda benim için aslolan enstrümanın bateri olduğunu fark ettim ve bateriye odaklandım. Sonra Jazz okudum ve şu anda çoğunlukla müzikten para kazanıyorum.

2) Viyana Prayner Konservatuarı Jazz bölümü mezunusun. Enstrüman olarak bateriyi seçmendeki en büyük etken neydi?

Az önce de bahsettiğim gibi, 14 yaşımda bateri çalmaya başlamış olsam da beni ben yapan şeyin bateri çalmak olduğunu ve sadece bateri çalmak istediğimi 16 yaşımda fark ettim. Ritme bayılıyorum, bu benim tutkum.

3)İlk defa ne zaman sahne aldın? Neler hissettin?

İlk sahne alışım 2006’fa bir açık hava blues festivali sahnesindeydi. Yaklaşık 10000 izleyici vardı ve ilk başta fazlasıyla heyecan verici ve korkutucuydu. Ama ikinci şarkıdan sonra hayatımın en güzel anlarından birini yaşadım.

4) Ebeveynlerinden biri Meksikalı, diğeri Bosna Hersekli. Fakat sen Avusturya’da okudun ve bu ülkede çalışmaya, yaşamaya devam ediyorsun. Sence bu çokkültürlülük müziğine nasıl yansıdı?

Köklerim, farklı müzik tarzlarıyla ve farklı geleneksel müzik türleriyle olan bağlantım bugüne kadar müzik hayatımda çok bir etkiye sahip oldu ve olmaya devam ediyor. Şu anda kendi albümümü kaydediyorum. 10 şarkıdan oluşuyor, biraz Jazz, bir Rock tabanlı bir albüm. Fakat bütün şarkılarda Latin ve Balkan esintilerini farkedebilirsiniz.

5) Bugüne kadar aktif olarak yer aldığın projeler neler? Şu anda hangi gruplarla, müzisyenlerle çalışmaktasın?

Hangover Division isimli bir blues rock grubuyla, country rock ve rock n roll grubu Midnight Creek ile, kendi müziğim ve birkaç sürpriz üzerinde çalışıyorum 🙂
Aynı zamanda sıklıkla Meksikalı şarkıcı ve söz yazarı Paco Acustico’nun Viyana konserlerinde bateri çalıyorum.

6) Mesleki anlamda en ütopik hayalin ne? Geleceğe yönelik hedeflerin neler?

Hedefim hiç vazgeçmeden çalmaya devam etmek… Müzik yapmak, bu müziği insanlarla paylaşmak, yaptığım müzikten keyif almak ve insanların bu müzikten keyif aldıklarını görmek. Tabi ki hepimiz büyük yerlerin ve şöhretin hayalini kuruyoruz bir noktada fakat benim için en önemli şey insanların yaptığım şeyden hoşnut olmaları diyebilirim. Umarım uzun vadede daha geniş bir kitleye hitap ederim 🙂

7) Tarzından etkilendiğin, başarılı bulduğun, ilham aldığın bateristler kimler?

Bu konuda günlerce konuşabilirim doğrusu. Çünkü büyün dünyaca ünlü davulcuların bize ileteceği bir mesaj, vereceği bir ders olduğunu düşünüyorum. Fakat ille de birkaç isim vermem gerekecekse : Dennis Chambers, Joeu Jordison ve Roy Mayorge

8) Çalmaktan en çok keyif aldığın tarz ne?

Hardcore/Punk, Metal ve Fynk çalmaktan aşırı keyif alıyorum.

9) Avrupa’da ve dünyada müziğe genel bakış açısı hakkında bize neler söyleyebilirsin?

Yine saatlerce üzerine konuşulabilir bir konu ama genellikle gerçek müziğin son yıllarda pek de takdir edilmediğini düşündüğümü söyleyebilirim. Çoğunlukla elektronik müzik, trendler takip ediliyor ve şovların sadece yüzde otuzu müziğin kendisine odaklanacak şekilde dizayn ediliyor. Tabi ki kaliteli müzik hala yapılıyor ama maalesef 20-30 yıl önce olduğu kadar popüler değil.

10) Müzik dışında ilgilendiğin başka sanat dalları var mı?

İç alan tasarımı ve medya tasarımı ile ilgileniyorum. Bana çok keyif veren uğraşlar ikisi de. Bir de robot teknolojisi ile ilgileniyorum fakat o konuda çok yetenekli olduğum söylenemez. 🙂

11)En mutlu ve en acı anını sorsam?

Hayatta mutlu olduğum çok fazla an var açıkçası. Arkadaşlarımdan bir haber aldığımda ya da onlarla buluştuğumda, birilerinin amaçlarına ulaştığını gördüğümde, mutlu ve hayattan keyif alan insanlar tanıdığımda bu beni de çok mutlu ediyor. Ama herhalde hatırladığım en mutlu anım 5 yıl önce köpeğimi aldığım andı. En acı anım ise yıllarca büyükannemi göremeyişim, sonra ölüm haberini alışım ve cenazesine bile gidemeyişim.

12) Okuyucularımız sana sosyal medyada nereden ulaşabilirler?

Bana ve işlerime instagram ve Spotify adreslerimden ulaşabilirler.
Resmi instagram hesabım: @aleksandro_alcantara

Yine birlikte çalıştığım isimlerin instagram sayfalarından da bana ulaşabilirler:

@hangover division
@midnightcreek
@elpacoacustico

A multiracial drummer in Vienna: Aleksandro Alcantara Mulaosmanovic

Today we are with one of Vienna’s active local musicians, drummer Aleksandro Alcantara Mulaosmanovic.

1) How did your interest in music begin? How did you decide to pursue a career in music?

My interest in music started when I was 6-7 years old. I had a group of friends who were around 15-16 years old and they have given me CDs of famous bands such as Metallica and Iron Maiden to hear them out. Then I started to play guitar with an enthusiasm. When I was 14, I started a band as a bassist. During these times I also played drums for pleasure however I realized that my true calling is drums when I turned 16 years old.

2) You graduated from Vienna Prayner Conservatory Jazz department. What was the biggest factor in choosing the drums as an instrument?

As I’ve just said, even though I started to play drums at the age of 14, only two years later I could discover that it was my thing. I love rhythm, it is my passion.

3) When did you perform for the first time? What did you feel?

My first stage experience was at an open air blues festival in 2006. There was an audience of almost 10000 and it was both terrifying and exciting at the beginning of the concert. Hence, after the second song, I had the time of my life.

4) One of your parents is Mexican and the other is from Bosnia and Herzegovina. But you’ve studied in Austria and continued to work and live in this country. How do you think this multiculturalism is reflected in your music?

My roots, my connection with different music genres, and different type of traditional music have had a huge effect on my music and still have. Right now, I’m recording my own album and its based on Jazz and Rock. Though, you can still notice that I have been influenced both by Latin and Balkan sounds in each song.

5) What are the projects that you have been actively involved in so far? Which bands and musicians are you currently working with?

I have been working with a blues Rock band that is called “Hangover Division” and with “Midnight Creek” which is a country Rock and Rock n Roll band. I have also recently been working on my own music along with a few surprises 🙂 I often play the drums for mexican singer and songwriter Paco Acustico, based in Vienna.

6) What is the most utopian dream of yours, speaking professionally? What are your future goals?

My goal is to keep playing without giving up. Do music, share this music with others, to enjoy what I do and to see others enjoying it. For sure, we all dream of big places and fame at some point however, for me the most important thing is to see that people enjoy my music and I hope that in the future, I can appeal to a wider audience.

7) Who are the drummers whose style you have been influenced by, found successful and inspired by?

Ah, I can talk for days about this topic. Honestly, I believe that all globally known drummers have something to deliver and a lesson to teach us. But, If I have to give you a few names, I can say that Dennis Chambers, Joey Jordison and Roy Mayorge had a huge impact on me.

8) What genre do you enjoy playing the most?

Oh, I love playing hardcore/punk, metal and funk.

9) What can you tell us about the general view of music in Europe and in the world?

Again, another subject which can be discussed for hours. In general, I suppose real music is not that appreciated nowadays. Most of the time, Electronic music, trends are followed and only %30 of the shows/concerts are designed by giving importance to music itself. Yes, real music is still made, but sadly it’s not that popular as it was 20-30 years ago.

10) Are there any other branches of art that you are interested in, besides music?

I am very interested in interior design and media design. I also have an interest in robotics, however unfortunately I can’ t say that I am very talented in this field. 🙂

11) May I ask your happiest and the most painful moment?

There are many moments in my life that make me happy. For instance, when I hear from or meet with a friend, when I see someone achieved to their goals in life, when I meet people who are content and enjoy their lives, all make me happy.
But the happiest moment I can recall is when I’ve adopted my dog, 5 years ago.
My saddest moment was when I couldn’t see my grandma for years and then I heard she passed away. In addition, I was not even able to go to her funeral.

12) How can our readers reach you on social media?

People can reach me and my work on instagram and Spotify.
My official instagram account is:
@aleksandro_alcantara

Also you can reach me through the pages of people I have work with both on Facebook and instagram:
@hangover division
@midnightcreek
@elpacoacustico

Article Categories:
Müzik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Manşet Haberler ...