TURBO: ‘’TUTKU İLE BÜTÜN ŞEHRİ BOYAMAK ASIL HEDEF OLMALI. HER YERE ADINIZI YAZMALISINIZ.’’

Söyleşi:

Suna Baykam Sapan

 1. 1. Graffiti sanatçısı olarak sanatınızı nasıl anlatmak istersiniz Sosyete Art okurlarına?

TURBO: Graffiti hiphop kültürünün içerisinde bir sanattır. İşin özünde yazı yazmak üzerine kuruludur. Her graffitici kendi takma adını, kendi stilinde yazar.  

 1. 2. Kullandığınız boyaların özellikleri nelerdir?

TURBO: İlk dönemlerde kalitesiz boyalar kullanıyorduk. Bunlar genelde buzdolabı, oto parçaları için üretilen boyalardı. Daha sonra graffiti yayılmaya başlayınca bu iş için kaliteli boyalar üretilmeye başladı. Bunların en büyük özelliği kapatıcı ve renk skalasının çok olmasıdır. 300 renk, tonunu geçen markalar var. Pazar büyüyünce birçok marka çıktı. Ben Montana Gold ve Loop Colors kullanıyorum.

 1. 3. Bir resme bir anlam yüklemek gerekirse temalarınız bugüne kadar neler oldu?

TURBO: Türkiye’de herkesin mesaj kaygısı olduğu için ben bundan uzak durmaya çalışıyorum. Ben old school denilen eski stil graffiti yaptığımdan genelde hiphop temalı, renkli işler yapıyorum. Sergilerimde ise bir tema üzerinden hareket ediyorum. En son sergimin adı ‘’Ruh Katmanları’’ydı. Sokağa yapılan farklı ruh hallerinin üst üste kapılmasını anlatıyordu. Şu anda 2011 de yaptığım ‘’Monsters, Robots & İstanbul’’ sergisinin devamına hazırlanıyorum.

 1. 4. Sizi anlatan en kısa yazı nedir? 

TURBO: 1985’de duvara sıktığım ilk sprey boya heyecanını o günkü gibi yaşayan bir graffitici diyebiliriz. 

 1. 5. İşinizi en pratik yönden nasıl anlatırsınız?

TURBO: Duvar + Sprey boya = Graffiti 

 1. 6. Özünde ne tür bir bağlılık var sanatınızla?

TURBO: Graffiti tutku ile yapılmalı. Yeni nesil bir hevesle başlıyor ama devamı gelmiyor maalesef. Tabii bir de işin maddi boyutu var. Kullandığımız malzeme maalesef günümüzde çok pahalandı. Tutku ile bütün şehri boyamak asıl hedef olmalı. Her yere adınızı yazmalısınız.

 1. 7. Takipçileriniz yorumlarında neler yazıyor size özelden?

TURBO: Genelde başlayanların soruları oluyor. Kullandığımız boyalar ve malzemeler hakkında çok sorular geliyor. Polisler hakkında sorular geliyor. Yakalanırsak neler oluyor gibisinden.

 1. 8. Gündem konuları ve Graffiti nasıl birleşiyor sizin duvarlarınızda?

TURBO: Gündem dışı kalmaya çalışıyorum açıkçası. Gündem zaten sıkıcı. Graffiti yaparken bir de onları düşünmek istemiyorum. 

 1. 9. Keyifle yaptığınız ve renklendirdiğiniz duvarlarda sizi cezbeden çarpıcı ruh nedir?

TURBO: Graffiti yapması bir zevk ama bitirip duvara uzaktan bakmak ayrı bir zevk. Sokağa bir iş bırakmak farklı bir duygu… Bu herhangi bir sergi işi gibi olmuyor. Sergilerin yelpazesi geniş olmuyor. Sokakta ise çok geniş bir kitleye ulaşıyorsunuz ve onlarla etkileşime girebiliyorsunuz. 

 1. 10. Son zamanlarda dinlediğiniz müziklerden bizlere tavsiye edebileceğiniz hangileri var?

TURBO: Ben genelde old school rap ve elektro dinlerim. Bu aralar 70s funk ve acid jazz dinliyorum. Public Enemy, James Brown ve Bob James tavsiye ederim.  

 1. 11. Kitap seçimlerinizden bahseder misiniz? Hangi tür okumayı seversiniz?

TURBO: Genelde belgesel kitapları okumayı severim. Ama bu aralar çizgi roman okumak hoşuma gidiyor. Dönemsel kafa dağıtmak diyebilirim 🙂 

 1. 12. Covid 19 hakkında çalışmanız oldu mu?

TURBO: Hayır. Covid’den nefret ediyorum. 

Keyifli söyleşimiz için teşekkürler, tekrar SOSYETE ART’ta görüşmek üzere…

TURBO:  Mutlu noeller. ;P  


Manşet Haberler ...