HALİL SEPETÇİ

1982 yılında Karabük’te doğan sanatçı ilk ve orta öğrenimini bu şehirde yaptı. 1996 yılında Balıkesir Astsubay Hazırlama Okulu’na girdi ve ilk resim derslerini Askeri Lise yıllarında Albay Ethem Belek tarafından kurulan Resim Atölyesi’nde Ressam Rasim Soylu, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Duyuler ve Öğr. Gör. Tamer Ersoy’dan aldı. 2000 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nde göreve başladı ve yurdun çeşitli yerlerinde çalıştı. 2006 yılında görev yaptığı Erzurum’da Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nü kazandı ve 2010 yılında Prof. Mehmet Kavukçu Resim Atölyesi’nden mezun oldu. 2013 yılında çalıştığı kurumdan kendi isteği ile istifa ederek İstanbul’da Kara Yıldız Sanat Atölyesi’ni kurdu. Sanat çalışmalarını bu atölyede sürdüren Halil Sepetçi, Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Ana Sanat Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans yapmaktadır.

HALİL SEPETCİ VE SANAT DİSİPLİNİ HAKKINDA

ÇIKIŞ NOKTASINI DIŞAVURUMCU SANAT ANLAYIŞIYLA YAPTIĞIM ÇALIŞMALARIM, BİREYİN İÇ DÜNYASINDAN SEMBOLERE DÖNÜŞEREK SALT SOYUT İFADE HALİNE GELEN BİÇİM DİLİNİ GÜNÜMÜZ BAKIŞ AÇISIYLA YENİDEN KURGULAMAKTADIR. DIŞAVURUMCU SANAT ANLAYIŞININ GETİRMİŞ OLDUĞU İÇSEL SORGULAMAYI VE İÇGÜDÜSEL TAVRI, BİLİNCİN KÖKENLERİNİ ANLAMAK İÇİN ÖNEMLİ BİR AÇILIM OLARAK GÖRÜYORUM.

SANATA KARŞI BU KÖKTENCİ YAKLAŞIM, ÖZELLİKLE 1996 YILINDA ASKERİ LİSE YILLARINDA BAŞLADIĞIM RESİM EĞİTİM SÜRECİNDEN LİSANS, YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA SÜRECİNE KADAR DEVAM ETTİ.  SANAT, İNSANLIK BİLİNCİNİN ZAMAN İÇİNDEKİ BİR GÖSTERGESİ. DİĞER BİR DEYİŞLE BİLİNCİN BİTMEK TÜKENMEZ BİLMEYEN İÇSEL DÜNYASINI YANSITAN, İFADE EDEN VE SOMUT BİR TEMSİLE DÖNÜŞTÜREN BİÇİM DİLİ. SANATA DAİR BU BİÇİM DİLİNİN KÖKENLERİ NELERDİR? OLUŞUM NEDENLERİ NEDİR? NEDEN İFADE SÜREKLİ DEĞİŞMEKTEDİR? GİBİ SONU GELMEYEN SORULARIN KAYNAĞI ÖNEMLİDİR. BURADA İKİ ŞEY ÖN PLANA ÇIKMAKTADIR. BİLİNÇ VE KÜLTÜR İLİŞKİSİ.  BU TEMEL İKİ KAVRAM ÜZERİNDEN İLGİ ALANIM ANTİK MEDENİYETLERİN ORTAYA ÇIKARDIĞI YARATICI ÖZGÜN SANAT TARZLARINDA KULLANDIKLARI SEMBOL DİLLER ÜZERİNE ODAKLANARAK İLERLEMİŞTİR.  ÖZELLİKLE ANTİK MEDENİYETLERE AİT MİTOLOJİ, MİMARİ, HEYKEL, YAZMA ESERLER, TAŞ YAZITLAR VE KAYA RESİMLERİ GİBİ GÜNÜMÜZE KADAR GELEN KALINTILARDA BİÇİMSEL İFADE TARZI VE KULLANILAN SEMBOL DİLİNİN İÇERĞİNDE BULUNAN ANLAM VE İFADE İNSANLIK BİLİNCİNİN KOLEKTİF DEĞERLERİNİ AÇIĞA ÇIKARMAK ADINA ÖNEMLİDİR. BU BAĞLAMDA TARİH ÖNCESİ  PRİMİTİF SANATLAR VE KAYA RESİMLERİNDEN BAŞLAYAN BİÇİM DİLİNİN ZAMANLA SEMBOLLERE DÖNÜŞEREK ORTAYA ÇIKARDIĞI  SİMGESEL İFADE TARZLARI HANGİ ANLAMLARA GELİR VE İÇERİĞİNDE NE TÜR BİLGİLERİ BARINDIRIR? SORUSU AKADEMİK ARAŞTIRMALARIMIN TEMEL ANLAMDA YAPILANDIĞI YERDİR. ARAŞTIRMA KONULARIYLA İLİŞKİLİ ANTİK SEMBOL DİLİNİN ÇIKIŞ NOKTASINDA BULUNAN MİTOLOJİ VE DİNLER TARİHİ AYNI ZAMANDA İNSANIN  İÇ DÜNYASINA YÖNELİK VAROLUŞ ÖZELLİKLERİ ÇALIŞMALARIMIN İÇERİĞİNDE SORGULANMAKTADIR.

TEKNİK AÇIDAN ÇEŞİTLİ MEDYUM MALZEMELER İÇİNDEN HAZIRLADIĞIM ÖZEL KARIŞIMLARLA DOKULU YÜZEYLER ÜZERİNE KAZIMA VE KOPARMA İŞLEMLERİ YAPARAK ÇOK KATMANLI ETKİLER YARATIYORUM. BU DOKULU YÜZEYLERİ SEMBOLLER İLE BİRLEŞTİREREK PRİMİTİF SANATLARA ÖZGÜ BİÇİM DİLİNİ ÖN PLANA ÇIKARIYORUM. BÖYLECE İNSANLIĞIN ARKETİP ÖZELLİKLERİNİ GÜNÜMÜZ PLASTİK DEĞERLERİ ÜZERİNDEN TEKRAR SORGULUYORUM.

KİŞİSEL BİLGİLER

DOĞUM TARİHİ:  1982 KARABÜK

ÖĞRENİM DURUMU

LİSE

1996-1999 BALIKESİR

ÇOK PROGRAMLI ASTSUBAY HAZIRLAMA OKULU 

LİSANS

2006-2010 ERZURUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Manşet Haberler ...