“Deniz&Su Kaplumbağaları” Sergisi Dijital Platformda

Seramik Sanatçısı – Ressam Tuğba Küçükbahar, “Deniz&Su Kaplumbağaları” isimli koleksiyonundan oluşan bir seçkiyi dijital alana taşıyarak izleyiciyle buluşturdu.

Sanatçı dijital sergisiyle ilgili düşüncelerini şöyle aktardı:

“ Deniz ve su kaplumbağalarının önemini vurgulamak, türe yönelik tehditler hakkında sanat yoluyla farkındalık yaratmak, tehditlere ve alınması gereken önlemlere dikkat çekmek amacıyla; 2013 yılında Mersin Devlet Resim Heykel Sanat Galerisi’nde sergilenen kişisel sergimden bir seçkiyi dijital platforma taşımak istedim.  

Milyonlarca yıldan beri dünyamızda yaşayan deniz kaplumbağaları, insan faaliyetleri nedeniyle tehdit altında. Deniz ve kıyı ekosistemlerinin sağlığı açısından vazgeçilmez ve tamamlayıcı bir role sahip olan deniz kaplumbağalarını korumak için aksiyon alınması ve türe yönelik tehditler hakkında sanat yoluyla farkındalık yaratmak istiyorum. Dünya denizlerinde yaşayan ve tarih boyunca birçok kültürde uzun yaşam, üretkenlik, dayanıklılık ve kötülüklerden korunmanın sembolü olan deniz kaplumbağası (Caretta Caretta) Akdeniz Havzası’nda yuvalanmaktadırlar. Yaşadığım kentin önemini hatırlatmak, kent yaşamının deniz kaplumbağalarının üreme ve yaşam alanlarında hayatta kalma mücadelelerine vermiş olduğu sıkıntılara dikkat çekmeyi önemseyen bir kentli olarak yeniden gündeme taşımak istedim.”

Seramik Sanatçısı – Ressam Tuğba Küçükbahar, “Deniz&Su Kaplumbağaları” isimli sanal sergisini ilgili linkten izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Manşet Haberler ...