Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi’nde Osman Hamdi Bey Projesi’nin Açılışı Yapıldı

Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi’nde Türkiye’ye müzeciliği getiren isim Osman Hamdi Bey’in Odası’nın büyük açılışı 15 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirildi.

Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi’nde; Osman Hamdi Bey Odası “Kemahlıoğlu Özel Koleksiyonu” adı altında, Caner Kemahlıoğlu küratörlüğünde 20 sanatçının farklı tekniklerde hazırladıkları 38 eseri sanat izleyiciyle buluştu. Müze bünyesinde Türkiye’ye Müzeciliği Getiren İsim” başlığı ile de doküman ve pano yerleştirmeleri bulunmaktadır. Sergide yer alan eserler arasında Kemahlıoğlu, Cumhuriyet’in Yüzüncü Yılına Özel eserleri de sergiledi. Canan Öztürk, Fadime Türkeş ve Turgay Çakmak gibi isimlerin yer aldığı özel parçalardan oluşmaktadır.

Küratörlüğü Caner Kemahlıoğlu tarafından yürütülen proje Sivas kentinin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Valiliği tarafından da desteklenmektedir. Açılış Sivas Valisi Sayın Yılmaz Şimşek, eşi Dr. Çiğdem Olgun Şimşek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Aziz Erdoğan ve müze müdürü ile sanatseverlerin de katılımlarıyla, açılış konuşması Ankara’dan katılan sanat direktörü Bilge Özcan ile birlikte gerçekleştirildi.

15 Aralık 2023 tarihinde, Kemahlıoğlu Özel Koleksiyonu bünyesinde sanat izleyicisiyle buluşan sanatçılar ve eserleri:   

Muhammet Hızır Yüksel  “İlahiyatçı’ya Yeni Yorum”, Metin Aykanat – “Silah Taciri’ne Yeni Yorum”,  Ali Rıza Kanaç – “Şehzade Türbesinde Derviş’e Yeni Yorum”, Özgür Boran Gültekin – “İlahiyatçı’nın Rahlesi”, Şerife Meral Eşmeler – “Yeşil Cami’de Kur’an Dersi” & “Şehzade Türbesinde Derviş” Eserlerine “Kalsedon Taşı Üzerine Yeni Yorum”, Onur Kavas – “Kaplumbağa Terbiyecisi”, “İzzettin Keykavus” ve “Kur’an Okuyan Kız” Çinileri, Dilara Nur Kahraman – “Özel Tasarımı”, “Osman Hamdi Bey Özel İmgesel Yorumu”, Buse Akdoğan – Sivas’ın İlk Müzesi Buruciye Medresesi, Büşra Meydan – “Kur’an Okuyan Kız”, Deniz Serkan Özcan – “Pembe Başlıklı Kız”, Günsu Saraçoğlu – “Deve Kuşu Yumurtası Üzerine İki Müzisyen Kız”, Fadime Yıldırım – “Özgün Posta Pulları”, Erdoğan Paksoy – “Geleceğin Terbiyecisi”, Melih Can – “Ab-ı Hayat Çeşmesi” ve Ayşegül Baş – “Kauçuk Yaprak Üzerine Kur’an Okuyan Hoca Yorumu”.

“Arkeolog ve Ressam olan Osman Hamdi Bey, Sivaslı bir ressam olsaydı Sivas’taki tarihi dokuları ve motiflerini eserlerine nasıl yansıtırdı?” düşüncesiyle yola çıkılarak hazırlanan sergi, şu an için 2 ay boyunca Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi’nde ikinci katta ziyaret edilebilir.

Kemahlıoğlu 2024 yılı sanat programları kapsamında ise bazı sanatçıları ile fuarlarda yer almaya hazırlanıyor.

Article Tags:
· · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · ·
Article Categories:
SERGİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Manşet Haberler ...