“Gezinen Bir Gölgedir Hayat” 13 Ocak’ta İzleyicisiyle Buluşuyor

“Gezinen bir gölgedir hayat” adlı sergide, ışığın oyunuyla oluşan gölge, insan ve doğa arasındaki bütünsel birliği vurgulayan bir işaret olarak öne çıkıyor.

Önceki eserlerindeki ayna, su ve sembolik duygu yansımaları, sergide yeniden anlam buluyor. Işığın doğa ve figürlerle kurduğu gölge ilişkisi, figür/insan ve doğa arasındaki öncelik fikrini yıkarak, zamanın değişen akışıyla birleşen bir bütünü anlamlandırıyor.

Varoluşun geçiciliğiyle yüzleşen insan, ışığa doğru yeni bir çıkış arayışında genellikle gölge olarak beliriyor, ancak asıl anlamını kendi içsel ışığıyla bulmak istiyor. Bu paradoks, yaşamın geçici doğasını ve insanın keşfetme arzusunu sergide yoğun bir şekilde hissettiriyor.

Gölge, ışığın arzu nesnesi gibi ortaya çıkarken, var olmak için bütün içinde ayrı ayrı yerini koruyor. Sergi, doğa ile insan arasındaki gerçek ben’i arama çabasının görsel bir yansımasıdır.

*GEZİNEN BİR GÖLGEDİR HAYAT : Shakespeare, Macbeth ‘ten alıntıdır.

NURAY ÖZLER YOLCU

  • 1983 Kırcaali, Bulgaristan’da doğdu.
  • Bursa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim bölümünden mezun oldu (1997/2001)
  • Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nü Devrim Erbil, Aydın Ayan, Yalçın Karayagız, Mustafa Orkun Müftüoğlu Atölyesi‘nde tamamladı. İrfan Okan’dan litografi eğitimi aldı. (2001/2007)
  • Yurt içi ve yurt dışında pek çok kişisel ve karma sergilere katıldı.
  • 2009’dan bu yana İstanbul Karaköy’deki atölyesinde özgün çalışmalarını sürdürüyor.

ARTHAN GALLERY: ArtHan Gallery, Kurşunlu Han’ın tarihi dokusuyla günümüzün sanat eserlerini biraraya getirip izleyiciye ve sanatçıya eşsiz bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor.

ArapCami Mh.Kürekçiler Kapısı Sk. Kurşunlu Han No:47/7 Karaköy

Çalışma Saatleri: Haftaiçi 11.00 – 18.00, Cumartesi 11.00 – 15.00

RÜSTEM PAŞA KERVANSARAYI “KURŞUNLU HAN” HİKÂYESİ

Mimar Sinan’ın eseri Rüstem Paşa Kervansarayı “Kurşunlu Han”, 1561’den günümüze değişime tanıklık edip ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Yüzyıllar içinde ilk St. Michele katedrali, sonrasında kervansaray olarak hizmet vermiş olan mekân günümüzde ticaret erbabı, üretim atölyeleri ve

farklı disiplinlerde yapıtlar veren sanatçıların yanı sıra zanaatkârları, tasarımcıları, mimarları da aynı çatı altında toplamakta. Kurşunlu Han, zengin geçmişini bugünün işleri ile harmanlayıp toz tutmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Manşet Haberler ...