ANKARA BÜYÜKŞEHİR’İN EKİPLERİ DEPREM BÖLGESİNDE YARALARI SARMAYA DEVAM EDİYOR

Türkiye’nin yasa boğulduğu deprem sonrası tüm birimleriyle seferber olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, deprem bölgelerinde yaraları sarmak için çalışmalara destek olmaya devam ediyor. AFAD koordinasyonunda deprem bölgelerinde arama kurtarma çalışmalarında görev alan Ankara İtfaiyesi ekipleri sadece Kahramanmaraş’ta göçük altında kalan 200’den fazla canı kurtardı. ABB’nin deprem bölgelerine acil ihtiyaçların gönderilmesi amacıyla başlattığı ancak depoların maksimum seviyeye ulaşması nedeniyle bir süre durdurduğu yardım kampanyası da yeniden başladı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde etkisi hissedilen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi, bölgeye yardım elini uzattı.

Tüm birimleriyle seferber olan Ankara Büyükşehir Belediyesi toplam 1941 personeli ve 410 araç ve iş makinesi ile deprem bölgesine gitti.

ANKARA İTFAİYESİ 200’DEN FAZLA HAYAT KURTARDI

Türkiye’yi yasa boğan haberin alınmasının ardından hava ve karayoluyla deprem bölgesine gönderilen Ankara İtfaiyesi arama kurtarma ekipleri, sadece Kahramanmaraş’ta göçük altında kalan 200’den fazla canı kurtararak hayata tutunmalarını sağladı.

ABB ekiplerinin bölgelerde sürdürdüğü çalışmalarla ilgili sosyal medya hesaplarından bilgi veren Başkan Mansur Yavaş, “Kahramanmaraş’ta ilk günden itibaren arama kurtarma çalışmalarını sürdüren Ankara İtfaiyemiz 200’den fazla depremzedeyi kurtardı, ayağınıza taş değmesin. Çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu vesileyle afet bölgesindeki tüm kurtarma ekiplerine saygılarımı sunuyorum” paylaşımında bulundu.

Enkaz altından kurtarılan depremzedelerle ilgili de bilgi paylaşımında bulunan Yavaş, “Hüznü, acıyı, sevinci, heyecanı aynı anda yaşıyoruz” dedi.

ASKİ’DEN AKUSTİK DİNLEME

ASKİ Genel Müdürlüğü ekipleri yer altı dinlemesi yaparak su sızıntı ve kayıplarının önüne geçmek için kullandığı ‘akustik dinleme’ yöntemiyle enkazlarda yaşam belirtisi tespit ederken Kent Estetiği Daire Başkanlığı ile ANFA Genel Müdürlüğü ekipleri arama kurtarma çalışmalarına destek oluyor.

ABB’nin çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdüğünü kaydeden Yavaş paylaşımlarında Mesai arkadaşlarımız çalışmalarını yoğun şekilde sürdürüyor. ASKİ ekiplerimiz enkaz altındaki yaşam belirtilerini akustik dinleme yöntemiyle tespit ediyor. Kent Estetiği Dairesi’nden mesai arkadaşlarımız Adıyaman’da 3 vatandaşımızı, ANFA’da görevli mesai arkadaşlarımız ise Hatay Narlıca’daki Deniz Apartmanı enkazından 6 vatandaşımızı AFAD koordinasyonu ile sağ salim kurtardı” dedi.

Halk Ekmek mobil ekmek fırınıyla, Belpa Mutfak 3 öğün sıcak yemek ve çorba dağıtımıyla deprem bölgelerindeki çalışmalarını sürdürüyor.

ABB’NİN SAĞLIK EKİPLERİ DE DEPREM BÖLGESİNDE

Ankara Büyükşehir Belediyesi sağlık ekipleri de Kahramanmaraş ve Hatay’da yaralılara anında müdahale ederken bölgeye sevk edilen 3 ambulans çevre illere yaralı nakillerini gerçekleştiriyor.

Sağlık ekipleri ile ilgili bilgi paylaşımında bulunan Başkan Yavaş, “Kahramanmaraş’ta 1 doktor, 2 ambulans, 6 sağlık personelimiz, Hatay’da 1 doktor, 1 ambulans ve 3 sağlık personelimiz yaralılara anlık olarak müdahale ediyor. Bölgelere gönderdiğimiz 3 ambulansla, çevre illere yaralı nakillerini hızlıca gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

YARDIM KAMPANYASI YENİDEN BAŞLADI

Ankara Büyükşehir Belediyesinin Macunköy Deprem Destek Depolama Merkezi ile Belko Soğuk Hava Deposu’nun tam kapasiteye ulaşması nedeniyle bir süre durdurulduğunu duyurduğu yardım kampanyası da yeniden başladı.

Yavaş, kampanyanın yeniden başladığının duyurulmasının ardından yardıma koşan Başkentlilere Kalbi deprem bölgesiyle bir atan vatandaşlarımıza şükranla… Desteğini esirgemeyen, dayanışma için kenetlenen herkese sonsuz teşekkürler. İyi ki varsınız” sözleriyle teşekkür ederken, Macunköy Deprem Destek Depolama Merkezi’nin de bir fotoğrafını paylaştı.

Başkentlilerin deprem bölgesine göndermek istedikleri yardım malzemelerini, ikinci el olmamak kaydıyla teslim edebilecekleri yardım noktaları şöyle:

-Altınpark ANFA Fuar Alanı

-Keçiören Esertepe Parkı

-Yenimahalle Cemre Parkı

-Pursaklar Recep Tayyip Erdoğan Parkı

-Sincan Harikalar Diyarı

-Etimesgut Göksu Parkı

-Çankaya Dikmen Vadisi

-Altındağ Gençlik Parkı

-Altınpark Tepehan

-Mamak 50. Yıl Parkı/Mavi Göl

-Çankaya Koru Metro İstasyonu

-Ayaş Kent Meydanı Belediye Binası

-Güdül Belediye Binası Önü

-Beypazarı Atatürk Parkı

-Nallıhan Kent Meydanı

-Polatlı Merkez

-Kahramankazan Muhsin Yazıcıoğlu Parkı

-Çamlıdere Şeyh Semerkandi Türbesi Peyzaj Bina

-Çubuk Adnan Menderes Parkı

-Akyurt Osmanlı Mesire Alanı

-Altınpark Bitki Evi

-Haymana Terminal

-Şereflikoçhisar Terminal

-Gölbaşı Mogan Parkı

-Balâ Merkez

Article Tags:
·
Article Categories:
Manşet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Manşet Haberler ...