Zekai Ormancı, “KOLAJLAR”

HABER: Eylül Aşkın

İlk kez sergilenecek Zekai Ormancı’nın eserlerinin çıkış noktası ya da eskizleri olarak niteleyebileceğimiz kolajlarının yer aldığı sergi; sanatçının farklı yıllarda yaptığı eserleri ile onun sanat dünyasında yolculuk yapma şansı sunuyor.

27 Nisan’da Brieflyart, Gümüşsuyu‘nda açılan sergi, 26 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilecek.

Zekai Ormancı

(1949, Aydın – 23 Nisan 2008, İstanbul) Türk ressam ve öğretim üyesi.

1968 yılında yetenek sınavıyla girdiği İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü‘nden 1973 yılında Zeki Faik İzer ve Özdemir Altan’ın öğrencisi olarak mezun oldu. 1980 yılında Avusturya Hükûmeti’nın bursu ile gittiği Uluslararası Salzburg Yaz Akademisi‘nde Albert Bitran ile çalıştı. Yurda dönüşte şimdiki adı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü‘ne “Öğretim Görevlisi” olarak atandı. Aynı yıl Halıresim (Tapisserie) Atölyesini kurdu. Doçent unvanını 1986’da alan sanatçı, 1995’te profesör oldu.

1990 yılında, Cumhurbaşkanlığı Köşkü Şeref Hölü‘ne halıresim için verdiği projesi kabul edilence 340x900cm. boyutlarındaki yaklaşık 30 m² halı resmini yoğun bir çalışma temposu içinde, öğrencisi ressam Harun Acı‘nın katkılarıyla 9 ayda tamamladı. Yapıt hâlen Cumhurbaşkanlığı Köşkü‘nde asılı bulunmaktadır.

1993 yılında, merkezi Paris’te olan ARTIFEX kuruluşunun düzenlediği Uluslararası ‘ Texliles Mediterranees ‘ sergisine Türkiye’yi temsilen davet edildi. Fransa’nın Narbonne kentine bağlı Gruissan’da gerçekleştirilen ve Akdeniz ülkelerinden birçok ünlü sanatçının katıldığı sergiye iki halıresimle katıldı. Yapıtları yurt içinde ve yurt dışında çeşitli müze ve koleksiyonlarda yer alan sanatçı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ndeki görevine devam ederken; ardında yüzlerce eser bırakarak 23 Nisan 2008 Çarşamba günü İstanbul’da öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Manşet Haberler ...