Erdal Çapanoğlu: “Müzik Ruhun Acil Servisi!”

Haber: Selçuk Aka

Genç yaşlarında çeşitli organizasyonlarda solist olarak sahne alan psikolog Erdal Çapanoğlu, hobisi ile mesleğini tedavi amacıyla kullanmaya başladı. Danışanlarına müzik ile tedavi hizmeti veren Erdal Çapanoğlu, stresi yenmenin yanında birçok sorunu müzik makamlarıyla yenebileceğimizi savunurken “Müzik ruhumuzun acil servisi!” ifadesinde bulundu.

“İnsanoğlu tarih boyunca müzikten her şekilde yararlanmıştır. Müzik savaşlarda insana cesaret vermiş, düğünlerde eğlendirmiş, kötü ruhları uzaklaştırmada, inanca göre tanrı ya da tanrılara sesini duyurmada vasıta olarak kullanılmıştır. Müziğin en etkin rolü ise tarih boyunca neredeyse bütün medeniyetlerde şifa maksatlı olmasıdır. Yaklaşık 6000 yıllık bir müzikle tedavi geleneği birikimi olan ve ilk defa hastane ortamında müziği tedavi maksatlı kullanan Türklerdir. Makamların insan üzerindeki etkileri çalışılmış, farklı hastalıklara farklı müzik makamları tedavide uygulanmıştır.”

Ünlü psikolog Erdal Çapanoğlu, “Trafikte sinir ve stresten korunmak için araç kullanırken müzik dinleyin. Sanatçılarımızın da bilinçli olup, halkın psikolojik anlamda ihtiyaçlarını tespit edip, ona göre makamlarda eserler seslendirmeliler. Psikolojik rahatlamanın yolu müzikten geçiyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Manşet Haberler ...