Ayşe Kulin’in Ünlü Romanı “Veda” Tiyatro Sahnesinde

Haber: Suna Baykam Sapan

Nedim Saban’ın yönetimindeki Tiyatrokare, edebi uyarlamalar konusundaki başarısını bir kez daha gösteriyor ve Ayşe Kulin’in çok sevilen, çok okunan romanı Veda‘yı sahneye uyarlıyor. “Veda” oyunun kahramanlarının yaşamlarına eğilirken Milli Mücadele dönemine ve bu dönemin hem acı hem de umut dolu olaylarına ışık tutuyor…

Tiyatrokare, Ayşe Kulin‘in ünlü romanı Veda‘yı, Nedim Saban‘ın imzasıyla sahneye taşıyor. Cumhuriyetin kurulduğu ilk günlerin getirdiği değişim sancılarının getirdiği gerilimli atmosferde geçen oyun, yazarın son Osmanlı nazırı olan dedesinin hayat hikayesini konu alıyor. Arka planda ise dönemin olayları ve bir çağın değişiminde yaşanan acılar, umutlar, belirsizlikler ve kuşak çatışmaları anlatılıyor. 

Oyunun merkezinde bir konağın sakinleri ve onların hayatları yer alıyor. Aynı zamanda savaşın acısı ve bireylerin bu değişim karşısında nasıl tepki verdikleri de sorgulanıyor. Bu, bir Kurtuluş Savaşı hikayesi değil, emperyalistlerin ülkemiz üzerindeki emellerine ve düşman işgali altındaki İstanbul‘un kaybına yoğunlaşan bir hikâye. 

Oyuncu kadrosunda; Nevra Serezli, Leyla Feray, Aziz Sarvan ve Fatih Gülnar gibi önemli isimler yer alıyor. Ayşe Kulin’in Robert Kolej’den okul arkadaşı olan Nevra Serezli’nin “Deli Saraylı” rolü ile seyirci karşısına çıkması büyük heyecan uyandırıyor. Oyunda Ayşe Kulin’in dedesini oynayan Aziz Sarvan, ilk kez Şehir Tiyatrosu dışında bir prodüksiyonda sahneye çıkıyor. 

Veda‘da aşk hikayeleri de önemli bir yer tutuyor. Özellikle Leyla Feray’ın canlandırdığı evlatlık Mehpare‘nin, evin muhalif kahramanı Fatih Gülnar ile yaşadığı aşk, oldukça buruk ve etkileyici. Evin iki genç kızı ise batının kadın haklarına gözlerken, kendileriyle ilgili kaygı içinde. Leman‘ın kurtuluş savaşının idealist doktoru Mahir ile gerçekleşen evliliği ise gerçek bir yaşanmış hikâye. 

Oyunun tasarım ekibi ödüllü tasarımcılardan oluşuyor. Dekor ve kostüm tasarımında Eylül Gürcan, ışık tasarımında Ayşe Sedef Ayter ve görüntü tasarımında ise Necati Demircan‘ın imzası bulunuyor. 

Bu etkileyici hikâye, Tiyatrokare’nin uzmanlığı ve deneyimiyle seyirciyle buluşuyor. Özellikle edebi uyarlamalarda yetkin olan Tiyatrokare, daha önce yine bir roman uyarlaması olan “Leyla’nın Evi” adlı oyunu 10 yıl boyunca sahnelemişti. 32 yıldır ara vermeden sahnede olan bu tiyatro grubu, “Veda” ile bir kez daha tarihsel bir drama ile seyircinin karşısına çıkıyor. 

KÜNYE:

Yazan: Ayşe Kulin 

Uyarlayan ve Yöneten: Nedim Saban 

Dekor ve Kostüm Tasarımı: Eylül Gürcan 

Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter 

Görüntü Tasarımı: Necati Demircan 

Koreograf: Pınar Alkan 

Müzik Çalışma: Aslı Omag 

Ses Tasarımı: Oğuz Küçükel 

Dramaturji: Feyza Özgen Şeker 

Yönetmen Yardımcıları: Melda Demirtaş/ Eylem Yılmaz 

Dekor/ Kostüm Asistanı: Gamze Kaçan 

Proje Koordinatörü: Temmuz Uğur Yıldız 

Tiyatrokare Koordinasyon: Hakan Baltacı 

Tiyatrokare Amiri: Feyza Demirdaş   

OYNAYANLAR:

Deli Saraylı: Nevra Serezli 

Mehpare: Leyla Feray 

Ahmet Reşat: Aziz Sarvan 

Kemal: Fatih Gülnar 

Behice: Meral Asiltürk 

Azra: Zeynep Sevi Yılmaz 

Mahir: Alişan Özkan 

Suat: Gizemnur Topaloğlu 

Leman: Gizem Çayhanoğlu 

Oyunun biletlerine; www.biletinial.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Manşet Haberler ...