MASKELİLER SEYİRCİYLE BULUŞUYOR

HABER: SUNA BAYKAM SAPAN

Bodrum’da yetişen genç oyuncular tarafından kurulan Tiyatro Meftun, İsrailli yazar Ilan Hatsor’un 33 yıl önce kaleme aldığı ‘Maskeliler’ ile Bodrum’da prömiyer yapmaya hazırlanıyor.
Mehmet Esen yönetmenliğinde sahneye taşınacak oyun, 4 Mart Pazartesi 20.00’de Nurol Kültür MerkeziBodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluşturulacak. Filistin’li üç erkek kardeş arasında geçen trajediyi konu alan Maskeliler, savaşın insanlarda yarattığı çıkmazı etkileyici bir dille sahneye taşıyor.
“DÜNYA SAĞIR, KÖR, DİLSİZ”
Oyunun yönetmeni Mehmet Esen, Maskeliler’in günümüzde sahneleniyor olmasını şu sözlerle ifade ediyor: “Bu son İsrail Filistin kirli savaşında binlerce insan öldürüldü. Anaların yüreğine ateş düştü. En büyük acıyı analar yaşıyor. Dünya sağır, kör, dilsiz. Bu savaş başladığından beri içim yanıyor. Ne yapabilirim nasıl farkındalık yaratıp bu kirli savaşın bitmesi için ses çıkarabilirim diye. Orada insanlar öldürülüyor ve dünya buna sadece sayı olarak bakıyor ya da filmmiş gibi seyrediyor. Bunun film değil gerçek olduğunu haykırmak için bu oyunu seçtik. Maskeliler’i Berlin’de iki yıl kapalı gişe oynamıştık. Beni çok etkileyen oyundur. Hep söylerim: ‘Sanatçı yanlışa hayır diyendir. Sanatçı kendi ışığını sakınmadan harcayandır’ diyerek yola çıktık.”
Maskelilerin mart ayı takvimi şöyle: 6, 9, 13, 16 Mart tarihlerinde saat 20.00’de Nurol Kültür Merkezi, Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sahnesi’nde.
OYUNUN KONUSU
Oyun üç Filistinli kardeşin içinde bulundukları politik ve ekonomik çıkmazdaki kişisel ve toplumsal sorunları içerir. Halit kardeşlerin en küçüğüdür. Geçici işlerde çalışmakta ve çarpışmada yer alıp, bitkisel hayatta yaşayan kardeşine bakmaktadır. Ortanca kardeşi Naim, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün yüksek rütbeli üyesidir. Kardeşlerin en büyüğü Davut, sahibi İsrailli olan bir lokantada çalışmakta, sakin ve huzurlu bir hayat düşlemektedir. Daha iyi bir yaşam için İsrail gizli polisine yardım etmektedir. Savaşın olduğu her yerde görülen çıkar ilişkileri, işbirlikçilik, satılmışlık, hainlik, yurtseverlik, kahramanlık, aile bağları temaları oyunda seyirciye sorularak oluşturarak işlenir. Bu çok gerilimli politik ve güncel oyunda anlatılanlar günümüzde sadece Filistin’de değil, özellikle ülkemizde güney doğu Anadolu bölgesinde de yoğun bir şekilde yaşanmaktadır.
OYUNUN KÜNYESİ
Yazan: Ilan Hatsor
Çeviren: Nebil Tarhan
Yöneten: Mehmet Esen
Oyuncular:
Davut: Oğuz Arslan/Kaan Arslan
Naim: Taylan Kaya/Berkan Zöngör
Halit: Can Keskin/Çağatay İlkin
Yönetmen Yardımcısı: Ecem Günaydın
Yönetmen Asistanı: Aden Atik
Müzik ve Afiş Tasarımı: Güvenç Dağüstün
Işık Tasarım: Coşkun Yel
Işık ve Ses Efekt: Kaan Arslan
Dekor Tasarım: Evrim Saka
Kostüm Tasarım: Melina Di Cristina
Afiş Resimleri: Sera Uzel
Fotoğraflar: Gözde Evran Kayacılar
Article Categories:
TİYATRO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Manşet Haberler ...